Etli Pilav

Yöreye özgü etli pilavın hazırlıkları günler öncesinden başlamakta olup düğün pilavı olarakta bilinir. Bölgede üretilen buğdaydan bulgur hazırlanır, etler bir gün öncesinden doğranır ve dinlendirilir. Kendine özgü pişirme tekniği ve doğal ortamda meşe odunu ile pişirilmesi önemlidir.

Etin pişirilmesi: Doğranmış etler büyük kazanlara konarak suyunu çekene kadar pişirilir, üzerine ılık su ilave edilir. Kaynamaya başlayınca kazan ocaktan alınır; et kevgirle alındıktan sonra suyu atılır ve kazan yıkanır. Daha sonra kazan tekrar ocağa konur, ısınınca et kazana alınır, üzerine bir miktar kuyruk yağı ilave edilir. Pişmeye başlayınca üzerine çok az ayçiçek yağı ilave edilerek ağır ateşte rengini alana kadar pişirilir. Pişince tencereye alınarak üzerine bir miktar ılık su eklenir, biraz daha kaynatılır ve dinlenmeye alınır.

Pilavın hazırlanması: Pilav için kullanılacak nohut usülüne uygun pişirilir. Büyük kazanlarda su kaynatılarak üzerine bulgur ve nohut ilave edilir. Pişince ocaktan alınarak tane tane olana kadar dinlendirilir.

Yağın hazırlanması: Uygun miktarda tereyağ, ayçiçek yağı, kuyruk yağı ve iyice süzülmüş et suyu büyük bir dığanda kızartılır ve beklemeye alınır.

Servis: Servis esnasında siniler (büyük tepsi) kullanılır. Baş aşçı kontrolünde büyük kepçelerle siniye önce pilav, ardından et ve daha sonra arzu edilen miktarda yağ dökülür. Sıcağıyla ve kaşık-çatal kullanılmadan yufka ekmekle tüketilmesi önerilir.