Bulgur

bulgur kaynatma

Az miktarda mısır, kuru fasulye ve nohut eklenen buğday, birkaç taşım kaynatılır. Haşlandıktan sonra suyu süzülen karışımın üzerine havanda dövülmüş haşhaş ve bir miktar tuz eklenerek sıcağıyla ikram edilir. Yayla göçümüyle birlikte yaylada ardıcın dibinde veya kış mevsiminde bol miktarda tüketilen bir çerez çeşitidir. Ayrıca, çocuğun ilk dişi çıktığında ailesi tarafından yöresel adıyla diş bulguru pişirilir. Bu bulgura eş dost icabet eder ve hediyeler getirirler.

Bulgurun kültürümüzde çok önemli bir yeri olduğunu ayrıca vurgulamak gerekir. Şöyle ki; Bulgur kaynatmak her sene harman sonu yıllık bulgur ihtiyacı için yapılan bir ritüeldir.

İlk olarak zahire selelerinde yıkanan buğday, daha sonra büyük kazanlarda, haranılarda kaynatılır. Bulgur olmaya başlayınca konuya komşuya ikramda bulunmak adettendir. Haşlanan bulgur, damlara serilen büyük çadırların üzerine yayılarak kurumaya bırakılır. Bulguru kuşlardan korumak için dam üzerine küçük bir çadır yapılarak evin küçük çocuklarına bulgur bekletilir. Bir hafta kadar kurutulan bulgur ot tohumlarından ayıklanır. Daha sonra değirmene götürülerek çektirilir(kırdırılır) ki çok eski zamanlarda bulgur değirmene götürmek yerine el değirmenlerinde kırılırdı.