Arabaşı

Arabaşının hazırlanması; çorba ve kendine özgü hamurun hazırlanması şeklinde iki aşamalı olarak hazırlanır.

Çorbanın hazırlanması:  İnce doğranmış soğan salça biraz yağla birlikte kavrulur. Üzerine su ve belirli ölçüde un ilave edilir. Bu esnada, daha önce haşlanmış et (tavşan, keklik eti gibi.) küçük parçalara ayrılır. Üzerine yöremizde yetişen yabani erik kurusu ilave edilir. Kıvama gelince beklemeye alınır. Özellikle kış aylarında tüketimi yoğunlaşan arabaşının çok acılı ve sıcak olmasına özen gösterilir.

Hamurun hazırlanması: Büyük bir tencereye su konulur ve azar azar un ilave edilir. Un ilave edilirken sürekli tahta bir kaşıkla karıştırılır. Bu karıştırma hamurdan kabarcıklar çıkıncaya kadar devam eder. Daha sonra hamur ateşten indirilir. Tepsi yada sinilere dökülür ve soğuması beklenir.

Servis edilmesi: Sinideki soğumuş hamurun ortası, çorba tasının yerleşeceği kadar yuvarlakça açılır. Buraya çorba kasesi yerleştirilir. Çok sıcak olan çorbanın metal kaşıktan ziyade özel tahta kaşıkla tüketilmesi önerilir. Önce hamurdan bir parça kaşıkla alınır, çorbaya daldırılır. Bu şekilde tüketilir. İsteğe göre çorbaya ilave acı kırmızı toz biber eklenir.

Görenek: Çorbayı içen kişi kaşığına aldığı hamuru çorba tasına düşürürse bir sonraki arabaşını o kişi çeker ki bu durum kültürümüze “arabaşı çekmek” deyimini kazandırmıştır.