Kız İsteme

Damat adayının anası oğluna uygun kızı çevresinden araştırır. Uygun birini bulduğu zaman, kızın huyunu suyunu kızın komşularından öğrenir. Eğer olumlu cevap alırsa kız tarafının bu işe nasıl baktığını öğrenmek için yakın akrabalar gönderilir. Şayet gönülleri varsa oğlanın anası-babası sözü geçen kişilerle kız istemeye giderler.

Beraberinde götürülen kişiler, ne niyetle geldiklerini söylerler. Kız tarafının gönlü de varsa, usulden oğlanın ailesine “eşimize, dostumuza, akrabalarımıza bir soralım, size cevap veririz” der. Kız isteme ikinci, üçüncü hatta daha fazla gelip gitmeyle sonuçlanır; neticede kız evi naz evidir.

Kız ile oğlan arasında söz kesmek yemin etmek gibidir. Söz kesilirken komşulara ve akrabalara haber salınır. Bu duyuruda eşe dosta “ağız tadı” adıyla leblebi, kuru üzüm veya lokum, bisküvi ikram edilir.

Oğlan, kızın arkadaşlarına söz kesimi hediyesi olarak ayna, tarak, toka, sakız alıp bohça içerisinde gönderir. Kız da bunları kız arkadaşlarına dağıtır.

Sözlülük döneminde iki aile arasında samimiyet artarak gelip gitmeler sıklaşır. Bundan sonra dünür oluyoruz diye acı ve tatlı günlerini birlikte paylaşırlar. Eski zamanlarda sözlü kız ve erkek birbirlerinden kaçarlarmış.

Kızlarda çeyiz hazırlama çok küçük yaşlarda başlar. Bu konuda büyükler küçüklere bildiklerini öğretirler. Ayrıca, kızlar arkadaşlarında gördükleri ve beğendikleri çalışmaların örneğini çıkartırlar ve kendi çeyizlerini hazırlarlar.

Kızın çeyiz için evde kullanılabilecek, mutfak eşyasından yatak odasına kadar ailenin maddi durumuna göre eşyalar alınır.

Kızın el işi çeyizlerinden en yaygınları kanaviçe ve etamin işlemeler, oyalar, boncuklu yazmalar, yastık örtüleri, karyola, buzdolabı, masa örtüleri işlemesidir.

Sözlülük dönemi içerisinde yapılan başka bir düğünde oğlan evi kızı oyuna davet eder ve başına oyalı, boncuklu yazma atarlar. Atılan yazma sayısı kıza verilen değeri simgelemesi açısından önemlidir.

Söz kestikten sonra oğlan evi ve kız evi ileri gelenleri bir araya gelerek kıza takılacak takıları (altın, gümüş, kolye, saat, yüzük, bilezik ve zincir) konuşur ve miktarını belirlerler.

Bir gün kararlaştırırlar ve beraberce alışverişe giderler. Takılar ve giysiler alınır. Kızın yakınlarına akrabalık derecesine göre gömlek, çorap, iç çamaşırı alınır ve bunlar dürü olarak tanımlanan bohça içerisine konur.

Akraba ve hısımların düğüne daveti, okuyuncu ismiyle belirlenen bu hediyelik eşyalarla yapılır. Okuyuncuyu alan akraba ve kısımlar durumlarına göre yeni evlenecek çiftlere katkıda bulunmak üzere hediyeler alınır. Bazı aileler ise ihtiyaçlarını açık açık söylerler.